“Ishte Macron ai që donte të ‘mbante larg Putinin’ – nuk mund t’i lejonim rusët t’i ‘vidhnin’ ADN-në e tij”

Presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi një kërkesë të Kremlinit që ai të bënte një test rus për COVID-19 kur mbërriti për të takuar presidentin Vladimir Putin këtë javë, dhe për këtë arsye u mbajt në distancë nga udhëheqësi rus.
Kështu kanë thënë për agjencinë e lajmeve Reuters dy burime në rrethin e Macron, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, vëzhguesit u mahnitën nga imazhet e Macron dhe Putin të ulur në skajet e kundërta të tryezës 4 metra të gjatë për të diskutuar krizën e Ukrainës të hënën, me disa diplomatë dhe të tjerë që sugjeronin se Putini mund të dëshironte të dërgonte një mesazh diplomatik.
Por të dy burimet, të cilët kanë njohuri për protokollin shëndetësor të presidentit francez, i thanë Reuters se Macronit i ishte dhënë një zgjedhje: ose ai të pranojë një test PCR të bërë nga autoritetet ruse, ose nëse ai refuzon, duhej të respektoni distancimin social më të rreptë.
“Ne e dinim shumë mirë që kjo do të thoshte mos shtrëngim duarsh dhe atë tryezë të gjatë. Por nuk mund të pranonim që ata të ‘vidhnin’ ADN-në e presidentit”, i tha Reuters një nga burimet, duke iu referuar shqetësimeve të sigurisë nëse lideri francez do të testohej nga mjekët rusë, përcjell Telegrafi.

Sidoqoftë, një zëdhënës i Kremlinit nuk iu përgjigj menjëherë një mesazhi nga Reuters që kërkonte koment.
Ndërkohë vë në pah mediumi në fjalë, burimi i dytë në rrethin e Macron konfirmoi se Macron refuzoi të bënte një test rus PCR.
Burimi tha se Macron në vend të kësaj bëri një test PCR francez përpara nisjes dhe një test antigjeni të bërë nga mjeku i tij një herë në Rusi.

Të enjten, tre ditë pasi Macron dhe Putin patën takimin e tyre në distancë, lideri rus priti presidentin kazak Kassym-Jomart Tokayev. Të dy burrat shtrënguan duart dhe u ulën afër njëri-tjetrit, të ndarë vetëm nga një tavolinë e vogël kafeje. /Telegrafi/