Kiѕhte lindur në vitet 1800, ndërron jetë gruaja më e vjetër në botë..

“Lola” Francisca Susano, e cila besohet të ishte personi më i vjetër në botë dhe gruaja e fundit e gjallë që ka lindur në vitet 1800, ka v dekur në moshën 124-vjeçare. Pra përkatësisht rezulton që e moshuara e ndjerë të ketë lindur në vitin 1897.

V dekja e të moshuarës filipinase u konfirmua nga zyrtarët shtetërorë në provincën e saj të lindjes, Kabankalan, Negros Occidental.

“Me trishtim në zemër morëm lajmin se e dashura jonë Lola Francisca Susano ndërroi jetë në mbrëmjen e së hënës”, postoi qeveria e shtetit në llogarinë e tyre zyrtare në Facebook.

“Deklarata e saj zyrtare si personi më i vjetër në botë, 124 vjeç, është vërtetuar aktualisht nga Rekordet Botërore Guinness”.

Zyrtarët lokalë të shëndetësisë nuk e kanë përcaktuar ende shkakun e v dekjes së Susanos, por e moshuara thuhet se do të testohet për CO VID-19, raportoi CNN.

Megjithatë, oficerët e informacionit të qytetit raportuan se ajo nuk shfaqi asnjë simptomë të koronav irusit para v dekjes së saj.