E FUNDIT! Njoftimi i rëndë SAPO erdhi, raportohet për 6 VlKTlMA në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me kor onav irus 566 qytetarë. Ministria e Shëndetësisë raporton se në këto 24 orë nuk e kanë fituar betejën me vi rusin edhe 6 të inf ektuar.

Sa i përket situatës në spitale, MSH njofton se “Aktualisht në spitalet C OVI D po marrin trajtim 137 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar”.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të v aksino hen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të va ksin ohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të va ksin imit të përqëndruar. Va ksi nat antiCO VID reduktojnë mundësinë e inf ektimit dhe shm angin në shkallë të lartë hosp italizimet dhe fat alitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga CO VID19 apo keni shenja të sëmundjes, iz olohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 3677 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me CO VID19, 566 qytetarë, në këto bashki:

262 në Tiranë, 48 në Fier, 27 në Durrës, 17 në Shkodër, 16 në Kamëz, 14 në Berat, nga 13 qytetarë në Vlorë, Lushnje, 12 në Gjirokastër, 11 në Krujë, 9 në Sarandë, nga 8 qytetarë në Lezhë, Patos, Mallakastër, nga 6 qytetarë në Elbasan, Dimal, Vorë, Kukës, nga 5 qytetarë në Shijak, Bulqizë, Kolonjë, Gramsh, 4 në Devoll, nga 3 qytetarë në Poliçan, Kuçovë, Korçë, Përmet, Delvinë, Kurbin, Mirditë, Tropojë, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Kavajë, Mat, Roskovec, Himarë, Konispol, Libohovë, Skrapar, Peqin, Librazhd, nga 1 qytetar në Memaliaj, Divjakë, Klos, Dibër, Has, Pukë.

Janë 6444 pacientë aktivë me CO VID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet CO VID po marrin trajtim 137 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 6 qytetarë: tre qytetarë nga Tirana të moshave 69-79 vjeç, një qytetar nga Fieri 57 vjeç, një qytetare nga Vlora 64 vjeçe, një qytetar nga Berati 82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 513 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 170,730 që nga fillimi i epid emisë.

Statistika (21 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 566

Të shëruar në 24 orë 513

Të shtruar në spitale 137

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 3677

Testime totale 1,273,212

Raste pozitive 180,029

Raste të shëruara 170,730

Raste Aktive 6444

Humbje jete 2,855

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3208

Fier 778

Durrës 744

Shkodër 446

Elbasan 237

Korçë 185

Gjirokastër 181

Berat 175

Lezhë 172

Kukës 136

Vlorë 115

Dibër 67