“E kishe për turp të quheshe shqiptar, por ajo që të rriti, një gotë ujë…”/ Mesazhi ‘tronditës’ për Peshëngritësin pas humbjes së mamasë

Aktivisti Ilir Hoxholli ka reaguar me një mesazh të fortë ndaj peshëngritësit Piro Dhima, mamaja e të cilit u gjet e vdekur sot, e dekompozuar nga komshinjtë.

Postimi i plotë:

Hej “Kampion” nena ajo qe te rriti, vdiq, e gjeten komshinjte. Sot eshte dita fiks, nje Tetor, dita te moshuarve. E kishe per turp te quheshe shqiptar “kampion” por nenen, nenen mos e harro, se te mbajti ne bark 9 mquaj, te dha qumesht, te beri te forte “kampion”, qumeshti dhe sakrificat e saja te ben ky qe je sot. E di pse shkruajta per ty “kampion” qe te kuptojme ne te tjeret se si nuk duhet te jemi ne jete “kampion”.

Se jeta nuk eshte medalje, fame, e te besh moral, kur nenen tende e ke harruar. E gjeten komshinjte te dekompozuar, mbase sa dite me pare ka vdekur, mbase nje gote uje do te deshironte ne fund. Iku shpetoi ajo nene dhe shume te tjera nga kampionet e televizioneve, nga medaljet, dekoratat, nga hipokritet qe nenat e tyre i kane nxjerre nga shtepite.