31 νiktima nga рërm bytjet, Turqi shpall gjendjen e fatkeqëѕiѕë natyrore

“31 persona kanë hu mbur jetën nga përmbytjet në Turqi, 29 prej vi ktimave janë raportuar në Kastamonu, një nga qytetet më të goditura dhe 2 në Sinop”.

“Autoritetet shpallën gjendjen e fatkeqësisë natyrore në 3 qytete në veri të Turqisë Në zonë vijon operacioni i kërkim-shpëtimit Mediat turke raportojnë se aksioni është i vështirë për shkak të nivelit të lartë të ujit, ndërsa dhjetëra fshatra kanë mbetur të bllokuar nga shembja e urave”.

“Më shumë se 1,700 persona janë evakuuar me ndihmën e helikopterëve nga zonat e prekura nga përmbytjet”.

“Akualisht reshjet janë ndërprerë, por meteorologët parashikojnë situatë të vështirë pasi në ditët në vazhdim parashikohet shi intensiv në disa qytete të venditTurqia prej më shumë se dy javësh u përball me vatra të mëdha zjarresh të cilat shkaktuan tetë viktima si dhe dogjën mijëra hektarë pyje”.