Nesër rikthehet “ferri”, bëni mirë të mos dilni nga shtëpia??

Nesër rikthehet “ferri”, bëni mirë të mos dilni nga shtëpia??

Kjo javë ka nisur me kthjellime dhe me vr anësira kalimtare duke sjellë dhe disa reshje afatshkurtra në zonat malore.

Meteorologu Hakil Osmani, bën me dije se vendi ynë duke filluar nga e marta e deri të premten do të jetë në mb izo tërimin e temperaturave të larta ku pritet që të regjistrohet vlera në 40 gradë.

Ndër të tjera ai thekson se fundjava pritet që të sjellë ulje temperaturash dhe herë pas herë dhe rre beshe.

“Dita sot do të jetë nën mb izo tër imin e kthjellimeve dhe vranësirave, që do të krijojnë mundësi për rrebeshe në zonat veriore dhe pjesërisht në zonën qendrore. Nga dita e martë dhe e premte pritet që të jetë nën ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të pakta, më të dukshme në zonat lindore.

Vlerat te rmike do të shënojnë një rritje deri në 40 gradë celsius, ndërsa në fundjavë do të kemi një ulje të temperaturave në vlerat termike dhe prani të vranësirave që do të krijojnë mundësi për rr ebeshe afatshkurtra në zonat lindore”, ka thënë ai.

Gjithashtu dhe në Maqedoninë e Veriut dhe në Kosovë java do të je të nën mbi zo të rim in e vlerave të qëndrueshme t ermike.